Platformy dla niepełnosprawnych Lift Plus

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby niepełnosprawne bardzo rzadko opuszczały swoje domy, a jeśli już, to zawsze w towarzystwie innej osoby, która pomagała im poruszać się na wózku inwalidzkim, co kiedyś bez pomocy drugiej osoby było bardzo trudne. W ostatnich latach jednak coraz większą uwagę zwracamy na potrzeby osób niepełnosprawnych i staramy się wdrażać rozwiązania, które ułatwiają im, a w wielu wypadkach wręcz umożliwiają, samodzielne poruszanie się w przestrzeni publicznej. Dzisiaj nikogo już nie dziwią obniżone krawężniki przy przejściach dla pieszych czy podjazdy do budynków, stanowiące alternatywę dla schodów i ułatwiające ich pokonanie nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też rodzicom z dziećmi w wózkach.

Zastosowanie platform dla niepełnosprawnych

Takie podjazdy jednak nie wszędzie są możliwe do zastosowania – po pierwsze, trzeba na nie miejsca, po drugie, nadają się tylko do relatywnie niskich schodów. Wyższe schody muszą mieć inną alternatywę, którą bardzo często są platformy dla niepełnosprawnych. Te urządzenia możemy coraz częściej spotkać w wielu budynkach użytku publicznego – zazwyczaj są montowane przy schodach wiodących na perony kolejowe oraz we wszelkiego rodzaju urzędach, sądach, do których w wielu miastach wiodą wysokie schody.

Takie platformy są bardzo proste w obsłudze i zasadniczo mogłyby być obsługiwane przez samych niepełnosprawnych, jednak z różnych względów jest inaczej. Natomiast w domach niepełnosprawni sami je obsługują. W końcu montuje się je właśnie po to, by umożliwić osobie niepełnosprawnej samodzielne przemieszczanie się pomiędzy piętrami domu. Najczęściej montowane są przy schodach w taki sposób, że wwożą lub zwożą niepełnosprawnego razem z wózkiem inwalidzkim dokładnie wzdłuż schodów. Przy tym technologia jest już tak zaawansowana, że można je zamontować niemal przy każdym rodzaju schodów – mniej lub bardziej stromych, z zakrętami, ze spocznikiem itp. Oczywiście, są też takie schody, dla których nie sposób zamontować standardowej platformy i trzeba szukać innych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, które umożliwią im poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku.

Specjalne modele platform

Pewnym rozwiązaniem są tzw. dźwigniki, podnośniki – są to platformy, które umożliwiają transport osoby niepełnosprawnej na wózku w linii pionowej. Są zatem montowane nie wzdłuż, ale obok schodów i działają trochę na podobieństwo windy. Tego typu rozwiązanie jest stosowane nie tylko tam, gdzie budowa schodów nie pozwala na zastosowanie platformy schodowej, ale też tam, gdzie schody są niskie, ale nie ma możliwości wybudowania obok nich podjazdu. W opinii osób niepełnosprawnych takie platformy są zresztą lepszym rozwiązaniem od podjazdu, ponieważ niektóre osoby niepełnosprawne nie mają wystarczającej ilości siły, by samodzielnie pokonać podjazd, a niektóre podjazdy są wykonywane ze zbytnim pochyleniem, przez co samodzielny wjazd na nich jest wręcz niemożliwy dla osoby na wózku inwalidzkim.

Wybór dostawcy sprzętu

Na rynku istnieje obecnie wielu producentów oferujących platform dla niepełnosprawnych. Większość firm, które zajmują się dystrybucją i montażem tych rozwiązań, posiada w swojej ofercie wybrane modele od wiodących producentów. Można też liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości. Nie jest tajemnicą, że platforma dla niepełnosprawnych nie należy do najtańszych sprzętów, ale jak wszędzie, tak i tutaj pomiędzy różnymi modelami mogą istnieć spore różnice cenowe. Warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim dobro osób niepełnosprawnych, dla których przeznaczone jest rozwiązanie. Niestety najtańsze rozwiązania bardzo często mają kiepskie parametry techniczne, co odbija się na komforcie korzystających z nich osób niepełnosprawnych albo wpływa na awaryjność urządzenia. Najlepszym wyjściem są platformy ze średniej półki – mają lepsze parametry techniczne, zatem będą wygodniejsze dla niepełnosprawnych i mniej awaryjne, a jednocześnie ich ceny są przystępne – kosztują więcej, ale jednocześnie mogą konkurować z platformami dla niepełnosprawnych z najwyższej półki. W miejscach, w których platformy będą używane dosyć intensywnie – zatem we wszelkich domach opieki, w których znajdują się niepełnosprawni pacjenci, szpitalach itp., – lepiej jest zainwestować w wyższej klasy sprzęt. Na średnią i niższą półkę mogą sobie pozwolić instytucje, które mogą założyć, że platformy w nich nie będą używane szczególnie intensywnie. W domach osób niepełnosprawnych przeważnie montowane są rozwiązania ze średniej półki, które mają dobry stosunek ceny do jakości i parametrów technicznych.

Windy do 1m

Platformy pionowe wykorzystywane przy likwidacji barier architektonicznych o niewielkiej różnicy poziomów, gdzie rampy byłyby zbyt długie i strome. Gotowe konstrukcje małych wind to doskonałe rozwiązanie dla miejsc z ograniczoną przestrzenią na montaż.więcej

Windy do 3 m

Platformy pionowe instalowane z gotowych elementów konstrukcyjnych - maszynowni, kosza i bramki górnej, bez potrzeby budowania zamkniętego szybu. Dostawiane do balkonów, tarasów lub schodów zewnętrznych. Wymagają wcześniej przygotowanego fundamentu pod montaż.


więcej

Windy do 15 m

Duże windy dla niepełnosprawnych łączą kilka kondygnacji w budynkach. Platformy pionowe instalujemy w dedykowanych szybach murowanych badź dostawiamy w gotowych konstrukcjach samonośnych. Ekonomiczna alternatywa dla wind tradycyjnych.więcej

Kontakt

JURAJSKA FABRYKA WIND
ul. Koksowa 6AB
42-202 Częstochowa
tel./fax: +48 343140310, biuro@liftplus.pl

  • NIP: 5732847661
  • KRS: 0000490001
  • REGON: 243435020
---------------------------------------------

Polityka prywatnośći - RODO (link)

Zapytanie

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich d...Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.
fabryka wind © 2015 Prawa autorskie zastrzeżone. Strony internetowe Trustnet