Winda schodowa, winda pionowa, platforma przyschodowa lub podnośnik platformowy. Jakie urządzenie wybrać? Jaka jest różnica pomiędzy platformą na schody a windą? Czy kupić windę schodową a może wybrać schodołaz? W jaki sposób podjąć swoją decyzję, aby móc korzystać z urządzeń dźwigowych przez długie lata? Poniższy mikro poradnik przygotowaliśmy dla naszych potencjalnych klientów, którzy zastanawiają się nad wyborem najlepszego rozwiązania.


Winda, platforma a może schodołaz?

      Jeżeli czytacie Państwo nasz poradnik to prawdopodobnie oznacza, że dostęp do Państwa miejsca zamieszkania/miejsca pracy jest utrudniony lub niemożliwy. Przeszkodą są bariery architektoniczne - najczęściej schody, rzadziej strome podjazdy. Na decyzję o zakupie urządzenia dźwigowego wpływa wiele aspektów dlatego warto zastanowić się i odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Najważniejsze z nich to kiedy ekonomicznie uzasadnione jest zastosowanie urządzenia dźwigowego?

Na koszt instalacji jakiegokolwiek urządzenia dźwigowego wpływa w głównej mierze:
- wysokość wynoszenia na jaką ma Państwa unieść urządzenie lub docelowa kondygnacja na którą chcą się Państwo dostać
- warunki miejsca montażu (ilość miejsca, nadszybie, rodzaj schodów, ilość zakrętów..)
- rodzaj urządzenia które ma być zastosowane

      Wysokość podnoszenia to najważniejsza informacja, od niej zależy jaki rodzaj windy wybierzemy. Im wyżej winda ma unosić pasażera w górę tym jest droższa. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku platformy schodowej lub krzesełka schodowego - czym dłuższy tor jazdy tym koszt zakupu wzrasta. W przypadku urządzeń transportu pionowego tzw. wind dla niepełnosprawnych, na cenę wpływ ma również obowiązek ich instalacji w obudowanych szybach. Do wysokości podnoszenia 3 metrów Dyrektywa Maszynowa nie wymaga budowy dedykowanego szybu. Podnośniki montowane są w gotowej konstrukcji bez-szybowej z maszynownią zintegrowaną. Gdy wysokość wynoszenia przekracza 2,99 m przepisy jasno wymagają postawienia windy w szybie obudowanym. Może to być szyb murowany lub szyb stalowo-szklany. Dla porównania podnośnik pionowy bez szybu z wysokością podnoszenia 2,99 m kosztuje orientacyjnie 35 tysięcy złotych a winda w szybie stalowo-szklanym o wysokości podnoszenia 3,5 m to już wydatek koło 70 tysięcy złotych. Tak więc różnice są znaczne. Warunki miejsca montażu również określają cenę ostateczną. Ceny urządzeń zewnętrznych są wyższe od tych montowanych wewnątrz budynków. Dlaczego? A chociażby dlatego że w przypadku urządzeń przeznaczonych do pracy w warunkach zewnętrznych cała elektronika musi być dodatkowo zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi na które urządzenie będzie wystawione.
W przypadku zastosowania platformy schodowej lub krzesełka schodowego na cenę końcową ma wpływ długość i kształt toru jazdy (szyny) oraz ilość zakrętów. Platformy schodowe obsługujące jedną kondygnację (parter-piętro) z 6-ciometrowym torem jazdy i zakrętem 180° to koszt orientacyjny w granicy 38 tysięcy złotych. Natomiast gdybyśmy chcieli wjechać platformą na 2-gie piętro tor jazdy automatycznie wydłużyłby się do 12 metrów z dwoma dodatkowymi zakrętami 180° za co musimy dodatkowo zapłacić 10 tysięcy złotych. W przypadku wind schodowych nazywanych inaczej krzesełkami schodowymi sytuacja wygląda porównywalnie lecz ze względu na prostszą budowę koszty są dużo niższe. Krzesełko z prostym torem jazdy dla jednego biegu schodowego wyniesie około 10 tysięcy złotych. Gdybyśmy chcieli poprowadzić krzesełko na pierwsze piętro, czyli wydłużyć tor jazdy i dołożyć zakręt 180° wtedy rozmawialibyśmy o krzesełku z krętym torem jazdy. Cena wzrasta do 24 tysięcy złotych.

      Instalacja urządzenia dźwigowego jest uzasadniona finansowo gdy mamy do pokonania niewielką różnicę poziomów - jeden, dwa biegi schodowe lub dwie kondygnacje, chociaż wtedy ceny bardzo wzrastają. Natomiast w przypadku 3-ciego piętra i wyższych kondygnacji nie ma to sensu ponieważ koszt platformy schodowej będzie niebotyczny. Należy poważnie zastanowić się nad zmianą mieszkania czy też domu. Oczywiście łatwo powiedzieć to komuś, kto nie musi podejmować takich decyzji...


Dom bez barier. Twoja pełna niezależność

      Jakie urządzenie wybrać? W jaki sposób zlikwidować barierę architektoniczną w swoim otoczeniu? Lepsza będzie platforma schodowa a może prosty, tani schodołaz? Odpowiadamy przewrotnie: zamieszkaj w domu bez barier! Pomyślcie nad tym by zbudować pochylnię a jeżeli już nie pozostaje Państwu wybór to  platformę schodową, krzesełko schodowe lub windę pionową.
Dlaczego? Ponieważ każde urządzenie dźwigowe wymaga konserwacji okresowej i napraw. Czym bardziej skomplikowane, tym konserwacje częstsze i droższe. Przy pochylni konserwacja sprowadza się do zakonserwowania części stalowych raz na kilka lat. W sytuacji gdy mamy urządzenie dźwigowe zobowiązani jesteśmy do zapewnienia stałego nadzoru konserwatora posiadającego uprawnienia UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Konserwacja okresowa uwzględnia planowe wymiany zużywających się części eksploatacyjnych, pomiary elektryczne, przesmarowanie elementów. Po drugie: usterki. Pochylnia dla osób niepełnosprawnych nie zepsuje się a winda dla osób niepełnosprawnych może ulec awarii bo jest urządzeniem mechaniczno-elektrycznym. Windy pionowe są zazwyczaj instalowane na zewnątrz budynków i ze względu na ten fakt są najdroższe w utrzymaniu. Ale jest też druga strona medalu - urządzenia dźwigowe, jeśli są prawidłowo konserwowane, bardzo rzadko ulegają awariom. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na warunki gwarancji by była dłuższa niż 2 lata.


Szukając rozwiązania na lata

      Gdzie zamontować urządzenie dźwigowe? Na zewnątrz czy wewnątrz budynku? Zdecydowanie wewnątrz budynku. Dobrze zainstalowana platforma np. na klatce schodowej będzie działać długo i bezawaryjnie choćby z tego względu, że nie jest wystawiona na warunki zewnętrzne. Nie będzie na nią padać deszcz ani śnieg. Nie będzie więc zamarzać, rozmarzać i korodować. Zewnętrzne warunki wymuszają częstsze konserwacje a pomiary elektryczne muszą odbywać się dwa razy do roku a nie jak w przypadku urządzeń wewnętrznych raz na rok. Kolejny argument to ochrona przed osobami niepowołanymi i wandalami. Instalację platformy lub innego urządzenia dźwigowego w środku budynku porównać można do trzymania samochodu w garażu. Dla przykładu nasza platforma schodowa w Częstochowie, zamontowana u klienta w 2009 roku działa bezawaryjnie już 7 lat! Oczywiście jeśli mają Państwo pochylnię wyżej opisane problemy nie będą zaprzątać głowy ale pojawią się inne. W zimę podjazd wykonany z betonu zamieni się w skocznię narciarską... Natomiast podjazd modułowy z krat pomostowych tego problemu mieć nie będzie. Ma tylko jedną wadę, zajmuje bardzo dużo miejsca.


Czego oczekiwać od sprzedawcy?

      Przede wszystkim fachowego doradztwa. Dobry sprzedawca potrafi doradzić w zakupie w taki sposób abyście znaleźli Państwo najlepsze rozwiązanie pod względem technicznym i ekonomicznym. W celu dokładnego zapoznania się z sytuacją klienta doradca powinien pojawić się na wizji lokalnej i dokładnie przeanalizować warunki dla instalacji urządzenia dźwigowego. Zawsze powinien zaproponować kilka alternatyw z których zasugeruje najwłaściwszy sposób na likwidację bariery. Z racji faktu, że temat instalacji urządzenia dźwigowego jest dla większość z Państwa nową sytuacją prosimy zawsze pytać sprzedawcę o:
- doświadczenie na rynku dźwigowym, jak długo działa jego firma,
- czy posiada materiały reklamowe i specyfikacje techniczne oferowanych urządzeń,
- ilu pracowników zatrudnia jego firma,
- kwalifikacje i szkolenia jakie pracownicy posiadają,
- czy sprzedający jest w stanie zapewnić szybki serwis i części zamienne,
- gdzie najbliżej Państwa zamieszkania można zobaczyć jego urządzenia.

W Polsce powstaje rocznie wiele firm dźwigowych oferujących windy, podnośniki pionowe, platformy schodowe i krzesełka schodowe. Ich doświadczenie jest znikome, a uczyć się będą montując Państwu urządzenia. Jednoosobowa firma może przygotować bezkonkurencyjną ofertę na urządzenie dźwigowe lecz przy jego montażu zatrudni zewnętrznych elektryków, pomiarowców i konstruktorów nie mając przy tym własnych pracowników. Nie jest w stanie wykonać dobrego montażu do którego wymagani są doświadczeni montażyści z certyfikowanymi uprawnieniami UDT oraz SEP. Pytajcie o referencje, pracowników i oczywiście o najważniejsze czyli ceny. Wybierajcie oferty nie najtańsze ani nie najdroższe.


Kryterium ceny nigdy nie powinno być argumentem przemawiającym za wyborem oferty!!! Dobra cena to nie wszystko. Jednoosobowa firma dźwigowa oferująca niższą cenę urządzenia będzie przemawiać za naszym wyborem. Ale trzeba liczyć się z tym, że do wykonania zadania zatrudni podwykonawców, którzy wykonają dostawę i montaż windy, platformy lub innego urządzenia dźwigowego. Klient będzie zadowolony ponieważ zaoszczędzi. Ale co w przypadku awarii czy defektu urządzenia? Ile będziemy czekać na przyjazd serwisowy? Czy taka firma może mieć zaplecze serwisowe by szybko podjechać do klienta? Czy ma bezpośredni dostęp do części serwisowych u siebie czy też musi wysłać zapytanie do producenta przez co okres oczekiwania wydłuży się do maksimum? To bardzo ważne kryterium z którego klient może nie zdawać sobie sprawy.

Spółka Jawna LIFT PLUS PL zamontowała w Polsce ponad 2300 urządzeń transportu osób niepełnosprawnych. Z naszych urządzeń korzystają codziennie setki osób w całej Polsce a nawet za granicą. Mamy wielu zadowolonych klientów, którzy chętnie podzielą się referencjami i opinią na temat naszej firmy. Nasi pracownicy to doświadczeni i wyszkoleni doradcy, instalatorzy oraz inżynierowie sprzedaży. Mamy bezpośredni kontakt z zagranicznymi dostawcami u których regularnie odbywamy szkolenia zagraniczne. Wszyscy jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Windy do 1m

Platformy pionowe wykorzystywane przy likwidacji barier architektonicznych o niewielkiej różnicy poziomów, gdzie rampy byłyby zbyt długie i strome. Gotowe konstrukcje małych wind to doskonałe rozwiązanie dla miejsc z ograniczoną przestrzenią na montaż.



więcej

Windy do 3 m

Platformy pionowe instalowane z gotowych elementów konstrukcyjnych - maszynowni, kosza i bramki górnej, bez potrzeby budowania zamkniętego szybu. Dostawiane do balkonów, tarasów lub schodów zewnętrznych. Wymagają wcześniej przygotowanego fundamentu pod montaż.


więcej

Windy do 15 m

Duże windy dla niepełnosprawnych łączą kilka kondygnacji w budynkach. Platformy pionowe instalujemy w dedykowanych szybach murowanych badź dostawiamy w gotowych konstrukcjach samonośnych. Ekonomiczna alternatywa dla wind tradycyjnych.



więcej

Kontakt

JURAJSKA FABRYKA WIND
ul. Koksowa 6AB
42-202 Częstochowa
tel./fax: +48 343140310, biuro@liftplus.pl

  • NIP: 5732847661
  • KRS: 0000490001
  • REGON: 243435020
---------------------------------------------

Polityka prywatnośći - RODO (link)

Zapytanie

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich d...Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.
fabryka wind © 2015 Prawa autorskie zastrzeżone. Strony internetowe Trustnet