Windy dla niepełnosprawnych

Od kilkunastu lat staramy się wdrażać rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym poruszanie się w budynkach i na zewnątrz oraz zwiększające ich samodzielność. Oprócz z pozoru drobnych, a w istocie znaczących zabiegów, jak np. obniżenie krawężników, wciąż jednym z kluczowych i najczęściej wdrażanych rozwiązań są windy.

Wybór windy dla jako urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych

Obecność windy w budynkach wydaje nam się dzisiaj być standardem – w nowym budownictwie nawet dwu-, trzypiętrowe budynki są wyposażone w dźwigi osobowe. Dla osób pełnosprawnych winda stanowi zaledwie alternatywę dla schodów, dla osób z trudnościami ruchowymi jest jedyną możliwością przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami budynku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że dla osób pełnosprawnych zupełnie normalną sprawą jest podnośnik zamontowany wewnątrz budynku, do którego często dostajemy się po pokonaniu kilku czy kilkunastu schodów. Dla osób niepełnosprawnych winda często jest konieczna już na tych pierwszych schodach, prowadzących do wnętrza budynku. Winda dla niepełnosprawnych niekoniecznie zresztą musi wyglądać tak jak zwykłe dźwigi osobowe. Wiadomo, że dźwig zamontowany w budynkach może służyć zarówno do transportu osób na wózkach inwalidzkich, jak i pełnosprawnych. Inaczej wygląda sprawa z windami, które są montowane wyłącznie z myślą o osobach poruszających się na wózkach i mają na celu niwelację barier architektonicznych.

Winda dla niepełnosprawnych

Zacznijmy od tego, że winda dla niepełnosprawnych może służyć do pokonania kilku schodów prowadzących do budynków. Podnośniki takie mogą działać jak podnośniki – podnoszą one osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim pionowo w górę. Jednak bardzo często, jeśli tylko parametry techniczne budynku na to pozwalają, stosowane są windy-platformy schodowe, które jeżdżą wzdłuż schodów. Oczywiście na takich platformach również transportowana jest osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ urządzenia te poruszają się w odpowiednio dostosowanej prędkości, a sama transportowana osoba jest odpowiednio zabezpieczona – u góry przez barierki, u dołu przez uniesione boki platformy, które uniemożliwiają zjechanie z niej wózka w czasie transportu – za to ułatwiają wjechanie lub zjechanie z platformy przed lub po wjeździe/wyjeździe.

Szansa na uzyskanie większej samodzielności

Windy dla niepełnosprawnych są pomyślane przeważnie w taki sposób, by osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z nich samodzielnie. Bardzo często ich obsługa jest prosta i intuicyjna, nierzadko dwa guziki wystarczają do obsługi urządzenia. Niemniej jednak w większości miejsc, gdzie są one montowane, osoba niepełnosprawna będzie potrzebowała pomocy drugiej osoby, by z niej skorzystać. Czasem wynika to z tego, że platforma schodowa jest składana i pracownik danego obiektu rozkłada ją do użytku tylko wtedy, gdy pojawi się osoba chcąca z niej skorzystać. Niekiedy podnośniki są zamontowane w swego rodzaju klatkach, których drzwi niestety nie otwierają się automatycznie. Na szczęście przeważnie jednak osoby niepełnosprawne mogą swobodnie samodzielnie korzystać z urządzeń dla nich przeznaczonych, a że ich ilość ciągle wzrasta, wzrasta też ilość miejsc, w których niepełnosprawni mogą być całkowicie samodzielni, zamiast być zdanymi na pomoc innych, pełnosprawnych osób.

Winda dla niepełnosprawnych – wymiary

Zainteresowanie montażem podnośnika w miejscach, które mogą, a nie powinny być niedostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, coraz bardziej wzrasta z roku na rok. Wiele budynków jak najbardziej nadaje się do tego, by taką windę w nich zamontować i tym samym dostosować je do użytku przez osoby niepełnosprawne. Minimalne wymiary windy zależą od tego, czy ma się na niej zmieścić tylko osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim, czy również jej opiekun bądź jeszcze inne osoby, a także czy w środku osoba niepełnosprawna ma mieć możliwość obrotu na wózku inwalidzkim, czy nie ma takiej konieczności.

W zależności od tych parametrów, wymiary windy dla niepełnosprawnych mogą wynosić od 1000x1250mm (pasażerem jest tylko osoba na wózku inwalidzkim) do nawet 2000x1400mm (możliwość wykonania obrotu na wózku wewnątrz kabiny, pasażerem, oprócz osoby niepełnosprawnej mogą być również inne osoby). Istotnym parametrem jest również udźwig, który przeważnie najmniej wynosi 450 kilogramów, co jest ilością jak najbardziej wystarczającą. Zakup i montaż takich urządzeń dla osób z problemami ruchowymi nie jest niestety najtańszą inwestycją, ponieważ cena tych urządzeń jest dosyć wysoka. Na szczęście istnieją jednak rozwiązania, które umożliwiają optymalizację kosztów i tańsze dostosowanie budynku do potrzeb wszystkich użytkowników, bez wpływu na ich wygodę. Jednym z wyjść jest winda używana – często można nabyć w pełni sprawne urządzenie z drugiej ręki, które będzie znacząco tańsze, a będzie działać w jak najbardziej zadowalający sposób. Drugim wyjściem jest dofinansowanie, o które można starać się przede wszystkim w PFRON, czyli Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie może wynosić nawet 80% inwestycji, dlatego też warto się tym zainteresować i o to postarać.

Windy do 1m

Platformy pionowe wykorzystywane przy likwidacji barier architektonicznych o niewielkiej różnicy poziomów, gdzie rampy byłyby zbyt długie i strome. Gotowe konstrukcje małych wind to doskonałe rozwiązanie dla miejsc z ograniczoną przestrzenią na montaż.więcej

Windy do 3 m

Platformy pionowe instalowane z gotowych elementów konstrukcyjnych - maszynowni, kosza i bramki górnej, bez potrzeby budowania zamkniętego szybu. Dostawiane do balkonów, tarasów lub schodów zewnętrznych. Wymagają wcześniej przygotowanego fundamentu pod montaż.


więcej

Windy do 15 m

Duże windy dla niepełnosprawnych łączą kilka kondygnacji w budynkach. Platformy pionowe instalujemy w dedykowanych szybach murowanych badź dostawiamy w gotowych konstrukcjach samonośnych. Ekonomiczna alternatywa dla wind tradycyjnych.więcej

Kontakt

JURAJSKA FABRYKA WIND
ul. Koksowa 6AB
42-202 Częstochowa
tel./fax: +48 343140310, biuro@liftplus.pl

  • NIP: 5732847661
  • KRS: 0000490001
  • REGON: 243435020
---------------------------------------------

Polityka prywatnośći - RODO (link)

Zapytanie

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich d...Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przygotowania oferty, złożenia zamówienia, otrzymania informacji przez LIFT PLUS PL Kaczmarczyk Spółka Jawna z siedzibą we Wrzosowej, przy ul. Strażacka 33, NIP 5732847661, REGON: 243435020, KRS: 0000490001 na podstawie art. 6-7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałem poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili.
fabryka wind © 2015 Prawa autorskie zastrzeżone. Strony internetowe Trustnet